V dnešní době se mi líbí, že má člověk v mnoha věcech na výběr. Přemýšlela jsem, čím nahradit šampon a hodně času strávila hledáním na internetu. Poslední 2 roky jsem si vlasy myla jedlou sodou a k tomu používala jablečný ocet namísto kondicionéru. Zajímalo mě, jestli je ještě jiný způsob. Před měsícem jsem ale našla něco, co mě hodně zaujalo a to možnost mytí vlasů moukou. Ne, opravdu si nedělám legraci. Zhlédla jsem pár videí, kde používali pohankovou mouku nebo mouku rýžovou. Nejsem žádná bábovka a tak jsem to chtěla vyzkoušet. Jako šampon se dají použít mouky s minimálním obsahem lepku nebo ideálně mouky bezlepkové. Určitě nechcete mít ve vlasech těsto, tak právě proto. První jsem sáhla po mouce cizrnové. Odhodlaná jsem šla do sprchy a byla moc zvědavá na výsledek. Postup vám podrobně popíšu dole. Je to stejně snadné, jako použít šampon. Po umytí jsem si ještě nebyla jistá výsledkem, vlasy mi přišly trochu slepenější, než když jsem používala šampon.

Výsledek? Po usušení a učesání jsem zjistila, že jsou vlasy opravdu umyté. Nejvíc mě ale překvapil objem. Nevzpomínám si, že bych s nějakým šamponem nebo jedlou sodou dosáhla takového objemu. Vlasy byly krásně lesklé a to jsem zapomněla použít oplach z octa. Výsledek mě přesvědčil natolik, že jsem si hned přenesla sklenici s cizrnovou moukou do koupelny. Od té doby šampon z cizrnové mouky používám a jsem s ním moc spokojená. Překvapilo mě, jak skvělé výsledky můžete dosáhnout pomocí mouky. Bála jsem se, že budou vlasy mastné, slepené…nic takové. Jsou krásně čisté, lehké, prostě normálně umyté.

Používáte klasický šampón? Potom si na budete na skvělý výsledek muset počkat. Předem bych chtěla říct, že už šampon nepoužívám více než 2 roky a ještě předtím jsem použila tuhý přírodní šampon. Nepoužívám gel na vlasy, lak ani nic jiného. Jedná se o to, že si vlasy na „No poo“, tedy přírodní metodu musejí zvyknout. Pokud jsou zvyklé na šampon, kondicionér, masku a další produkty na vlasy, budete muset počkat až dokončíte detox (ano, detox jako na drogách, jen se jedná o závislost na vlasových produktech). Je to fáze, kdy si vlasy musí zvyknout na přechod na jiný způsob mytí a zbavit se kosmetiky, která se v nich usadila. U někoho je to měsíc, ale může to trvat i půl roku. Vlasy mohou být ze začátku mastnější a taky si možná budete muset mýt vlasy častěji, než jste zvyklí. Postupně to bude jen lepší a výsledek bude stát za to. Hodně kondicionéru a masek vlasy obalí a vytvoří dojem krásných vlasů. Často je to ale jen iluze. Navíc vás to donutí mýt si vlasy častěji, než je to nutné. Právě nánosu těchto produktů na vlasu je nutné se zbavit. Vlas se umí postarat sám o sebe, ale musíte ho nechat dýchat.

 

Co vás čeká po vlasovém detoxu?

Zdravější vlasy

Lesklé, krásné vlasy

Snížíte vypadávání vlasů

Vlasy si budete moci mýt jednou za týden nebo dva a stále budou vypadat jako umyté

Zdravější pokožka hlavy, při správné péči o pokožku se můžete zbavit i lupů

 

Vlasový detox u mě:

Ze začátku jsem to chtěla vzdát. Přestala jsem ze dne na den užívat šampon a vlasy se mi hodně mastily. Tak jsem začala nosit culík, aby to nebylo tak vidět. Stálo za to si počkat a vydržet to. Dříve to byla samá krepovačka, lak na vlasy a tuna další vlasové kosmetiky. Chvilku to tedy trvalo, než se vlasy začaly regenerovat. Teď si užívám, že už si každý den nemyju vlasy, někdy jsem si je myla i dvakrát denně. Stačí jedenkrát týdně, někdy i týdny dva. Možná se vám to zdá nemožné, ale opravdu to jde. Stačí mi jen mouka a ocet. Nevím kolik jsem ušetřila, ale určitě to nebude málo. A těch ušetřených plastových obalů taky bude dost.

Tady je recept na domácí cizrnový šampon:

  • 40g studené vody
  • 30g cizrnové mouky
  • 10g medu (2 lžičky)*
  • 6g jedlé sody (1 lžička)

*Med je volitelný. Použila jsem ho, protože vlasy vyživuje. Pokud jste vegan, vynechte. Nic se nestane, použít můžete i jen samotnou cizrnovou mouku.

 

Tato dávka je na 1 použití. Jedná se o přírodní šampon z mouky a vody. Proto ho vždy připravujte čerstvý.

Dávám přednost pastě, ale pokud vám to bude více vyhovovat, můžete přidat více vody. Tekutý šampon si můžete nalít do lahvičky a vlasy s ním polít.

Proč se přidává med i jedlá soda? Tyto suroviny jsou volitelné, přesto je doporučuji použít. Med se o vlasy pěkně stará a vyživuje je. Jedlá soda je jemný peeling. Skvěle odstraňuje nečistoty a odumřelou vlasovou pokožku. Soda také odstraňuje nežádoucí zápach. Pokud jste byly v zakouřeném prostředí, klidně použijte lžičky dvě.

Používám tuto jedlou sodu. Je to velké balení a hlavně je v papírovém obalu. Většinou jsem ji sehnala jen v plastovém a proto mám z tohoto objevu velkou radost. Mám ji od Tierra Verde, ESHOP

 

Postup:

  1. Nejdříve prosijte cizrnovou mouku, ať v ní nejsou větší kousky.
  2. Cizrnovou mouku smíchejte s vlažnou vodou, medem a jedlou sodou. Šampon si dávám do misky a pak naliju na hlavu.
  3. Vlasy osprchujte, ať jsou mokré. Poté postupně naneste cizrnový šampon. Vmasírujte do vlasů a nezapomeňte i na masáž vlasové pokožky. Tento šampon nepění, proto musíte vlasy důkladně promasírovat, aby se dostal všude.
  4. Šampon můžete rovnou smýt anebo pro maximální účinek nechat 3-5 minut působit.
  5. Vlasy důkladně propláchněte, ať smyjete všechen šampon.
  6. Kondicionér: Aby šly vlasy lépe rozčesat, použijte ocet. Nikdy ho nepoužívejte nenaředěný, je moc silný a mohl by vám podráždit pokožku. Ocet nařeďte vodou v poměru 1:1. Používám 1/4-1/2 hrnku octa a doplním do celého hrnku vlažnou vodou. Přelijte přes vlasy a nechte chvilku působit. Poté opláchněte. Uvidíte, že vlasy budou hned jemnější a dodá jim to i bohatý lesk. Poznámka: Pro citlivou vlasovou pokožku stačí pár lžic octa do hrnku vody.
  7. Vlasy zatím nepročesávejte, nejdříve je nechte trochu proschnout. Česání mokrých vlasů, může vlasy polámat. Ručníkem vlasy osušte jemným mačkáním. Je to mnohem šetrnější, než když vlasy drhnete.
  8. Po usušení vlasy pročešte. Pokud máte suché vlasy, použijte trochu mandlového, olivového nebo kokosového oleje. Olej rozetřete ve dlaním a vmasírujte do vlasů. Kořínkům se spíše vyhýbejte, ať neztratí objem. Většinou stačí pár kapek. Každé vlasy jsou jiné a mohou vyžadovat odlišné množství oleje. Olej také můžete nanést na roztřepené konečky.

TIP: Pokud vám zbylo trochu šamponu, můžete ho použít i jako pleťovou masku😊. Většinou si ji nanesu při mytí vlasu. Až vlasy opláchnu, smyju i pleťovou masku.

 

Rozdíly mezi klasickým šamponem a šamponem z cizrny:

  • V první řadě si budete muset zvyknout, že nepění. Pěna není nutná. Dříve jsem si myslela, že bez pěny není možné umýt vlasy, ale to jsem se mýlila. Pěna vypadá hezky a funkčně, to ano, vlasy však můžete umýt i jinak.
  • Po opláchnutí nebudou vlasy dokonale rovné a rozčesané jako po použití šamponu s kondicionérem nebo maskou. Až vlasy uschnout a rozčešete je, budou stejně krásné jako po šamponu. Kondicionér obaluje vlasová vlákna ochrannou vrstvou. Díky ní se vlasy snadno rozčešou a vypadají hydratované. Uvnitř vlas bohužel strádá. Nemůže se sám regenerovat a nedostanou se k němu prospěšné látky. Na povrchu je to hezké, ale vlas se uvnitř ničí. Po umytí budou vypadat jinak než jste zvyklí, ale až uschnou, budou stejné.
  • Cizrnového šamponu musíte použít více. Celkem používám asi 90 gramů pasty, aby se vlasy umyly. Mám středně dlouhé vlasy. Rozhodně vám nebude stačit stejné množství, jako jste dosud používali šamponu.
  • Cizrnový šampon je ekologický, šetrný k přírodě.
  • Není balený v plastovém obalu. Sáček s moukou má papírový obal. Ušetříte tím nemalé množství plastu.
  • Cizrnový šampon obsahuje pouze přírodní surovin, to se o běžném šamponu říct nedá.

 

Mám velkou radost, že už nejsem závislá na tolika produktech jako dříve. Ušetřila jsem celou poličku v koupelnové skříňce. Řekla jsem si, že půjdu do kompletní změny. Žádná krepovačka, žehlička, masky (tedy kromě těch domácích z přírodních surovin), laky na vlasy ani gely. Fén používám tak dvakrát do roka, jinak dávám přednost přirozenému schnutí. Jediné čeho jsem se nedokázala vzdát je barvení. Jednou za 3 měsíce se obarvím, ale dívám se po nějaké lepší variantě. Nejvíc si užívám to, že si nemusím vlasy tak často mýt a nemusím je nějak upravovat. Vlastně mi to ušetřilo dost času, který mohu věnovat třeba cvičení😊.

Snad jsem vám zde zmínila vše, co potřebujete vědět. Kdybyste něco chtěli vědět, napište mi a já vám co nejdříve odpovím.