Zdravím všechny!
Venku už je sice podzim, venku prší a obloha je zatažená. To ale není důvod nepochutnat si na dobré domácí zmrzlině. Zmrzlina je pro mě něco, co můžu po celý rok. Máte to tak taky?
Kupované zmrzliny mě zklamaly kvůli svému složení a také kvůli tomu, jak jsou přehnaně našlehané. Už jste si někdy nechali zmrzlinu roztéct? Zbyla by vám skoro prázdná krabička (a nejen u těch levných zmrzlin). Receptů na zmrzliny jsem zkoušela hodně, výsledek byl vždy stejný. Bez zmrzlinovače byly tvrdé jako beton a plné ledových krystalů. Po pár letech si mi však konečně povedlo namíchat zmrzlinu, která konečně funguje i bez výrobníku zmrzliny.
Tajemství je ve svaření zmrzlinové směsi na puding a hlavně ve způsobu mrazení. Všichni dají zmrzlinu do mrazáku a buď ji za A) míchaní každou hodinu než zmrzne, což je otrava anebo za B)přijdou za 8 hodin a najdou tvrdou zmrzlinu. Zjistila jsem, že když zmrzlinu vyšlehám po zmrznutí bude krásně nadýchaná a měkká. Sice to trvalo, ale stálo to za to.
Dříve jsme s přítelem zmrzku moc nekupovali: měli jsme na ni chuť, ale nechutnala nám. Teď na zmrzlině ujíždíme oba. Sušenková, čokoládová, slaný karamel…to je tedy něco.
Dneska mám pro vás tu nejlepší zmrzlinu: vanilkovou s pravým vanilkovým luskem. Vanilková je prostě vanilková 😊 .
Budu moc ráda, když mi napíšete jak se vám zmrzlina povedla a jak vám chutná.
Budete potřebovat:
- 500ml smetany ke šlehání
- 150g třtinového cukru
- 2 celá vejce vel. M
- 2 žloutky
- 1 vanilkový lusk*
*jako náhrada lze použít vanilkový extrakt anebo vanilka v prášku. Vanilku v prášku jsem kdysi sehnala ve sklenici. Je to docela drahé, ale vzhledem k tomu, že to jsou pouze semínka a vystačí vám to velice dlouho to zase tak drahé není.
Postup:
Smetanu ke šlehání nalijte do hrnce.
Vanilkový lusk podélně rozřízněte ostrým nožem. Lusky otevřete a špičkou nože projeďte lusk od začátku až ke konci. Na noži vám ulpí semínka vanilky a to je přesně to co potřebujete pro vanilkovou chuť. Semínka dejte ke smetaně a přidejte i obě půlky lusku.
Smetanu přiveďte k varu, ztlumte teplotu – smetana má jen probublávat a vařte 10 minut. Občas promíchejte.
V míse si mezitím připravte žloutky a vejce. Přidejte k nim cukr a metličkou nebo elektrickým šlehačem šlehejte po dobu minuty.
Nyní si odstavte smetanu s vanilkou. Lusky vyndejte. Smetanu budeme postupně přidávat k vajíčkům. Aby z nich nevznikly vajíčka, míchaná musíme smetanu přidávat postupně. Po celou dobu míchejte metličkou. Začněte přidáním jedné lžíce, pak druhé, třetí. Pak si vezměte naběračku a postupně už přidávejte větší množství. Nejlepší je vytvořit stálý proud, klidně i rovnou z hrnce. Na začátku je ale nutné postupovat po menším množství. Tímto krokem vajíčka chráníme před sražením. Budou se ještě vařit a kdybyste je dali rovnou na sporák nedopadlo by to dobře.
Když je všechna smetana začleněna, máte základ pro zmrzlinu. Teď ale potřebujeme směs zahustit, to je totiž tajemství úspěchu. Zjistila jsem, že když zmrzlinu zahustí opravdu hodně, není tvrdá jako většina zmrzlin, co jsem dělala jinou metodou.
Připravte si kovovou misku a hrnec. Hrnec naplňte do tří čtvrtin vodou. Miska by měla pasovat na hrnec, voda se jí musí dotýkat, jinak bude proces trvat mnohem déle. Zapněte sporák. Teplotu nastavte co nejvyšší, ale zase nesmí bublat tolik, aby hrnec přetékal.
TIP: Nebo mám ještě jeden tip na vodní lázeň. Je to můj „patent“ 😊 : Připravte si kovovou misku a dejte jí do kovového cedníku. Ten pak dejte na hrnec. Mám doma jen menší misky a to byl problém. Když se voda začala vařit zjistila jsem, že nemohu míchat, když miska lítá po hladině. Takhle si podržím cedník, klidně si ho přizdvihnu a mohu míchat bez problémů.
Za častého nebo ideální stálého míchání vařte cca 10 minut. Směs má být hustá jako puding – poznáte to tak, že drží na vařečce nebo lžící. Stačí ji do směsi namočit, zvednou a pokud na ní drží je to správně. Nejrychleji fungují kovové misky. V plastu to může trvat o něco déle. Ještě jsem chtěla zmínit tvar misky. Miska musí být kulatá – žádné speciální tvary, jinak se vám v nich bude usazovat vanilková směs a mohla by se tam srazit.
Po 10 minutách kdy už vás jistě bolí ruka, můžete misku vyndat. Opatrně, bude horká.
Zmrzlinovou směs nechte nejdříve vychladnout. Do mrazáku nesmí jít teplá. Poté ji i s miskou dejte do mrazáku. Zakryjte jí fólií nebo nějakým víčkem. Ještě to totiž není všechno.
Za 8 hodin už můžete jíst, zmrzlina je hotová. Je tu ale ještě jeden krok, po kterém bude vaše zmrzlina dokonale nadýchaná a opticky jí bude více. Stačí když vyndáte misku z mrazáku, pár minut počkáte až zmrzlina změkne a pak ji nakrájíte na čtverečky (vše rovnou v misce). Pak si vezměte elektrický šlehač (nebo zmrzlinu přesypte do robota se šlehací metlou) a začněte šlehat. Nejdřív začněte povrchem a až to půjde postupně začněte šlehat celou zmrzlinu. Uvidíte, že zmrzlina zvětšuje objem. Až budou všechny zmrzlé kousky pryč, máte hotovo. Zmrzlina nikdy nesmí úplně rozmrznout. Bude stále hodně hustá. Mimochodem ochutnávka je povolena, ne..přímo nutná😊 Musíte přeci ochutnat, jestli se zmrzlina nezkazila, jak to říká moje mamka u všeho, co chce ochutnat 😊.
Poslední krok: zmrzlinu přendejte do dózy, zavíčkujte a dejte do mrazáku. Až za 4-6 hodin zmrzne, je zmrzlina hotová. Šlehání není povinné, zmrzlina je připravené k jídlu i předtím. Ale běžte ji teď ochutnat a uvidíte ten rozdíl. Je výborná, že?
Poznámka: pokud zmrzlina nejde nabrat nechte ji na lince pár minut povolit.
Skladování: v mrazáku
Trvanlivost: 6 měsíců