Recept na domácí arašídové máslo a to na oba druhy – z pražených i nepražených arašídů.

 

Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Máslo z nepražených arašídů: Je krapet hořké a má výraznější arašídovou chuť. Zůstanou zachovány všechny prospěšné látky, protože arašídy neprojdou žádnou tepelnou úpravou. Přiznám se, že mě osobně chutná máslo z arašídů pražených. U toho z nepražených si neumím zvyknout na tu výraznou hořkou chuť.
  • Máslo z pražených arašídů: Na jeho přípravu budete potřebovat syrové, které dáte upražit do trouby anebo si práci můžete usnadnit a koupit arašídy již pražené. Já většinou volím tu druhou možnost, protože se u nás v obchodě jiné než ty solené pražené sehnat nedají. 500Kg pražených arašídů kupuju v Lidlu za 40 korun, to znamená, že za 40 korun získáte 500 gramů luxusního arašídového másla! Bez chemie, konzervantů, cukrů nebo jiných sladidel.

 

Kam arašídové máslo použít?

Kdybych měla psát vše, k čemu můžete arašídové máslo použít, byla bych tu hodně dlouho a nikoho by to nebavilo číst. Napíšu tedy jen typů: na ozdobu brownies, pečení, do smoothie, smoothie bowl, chia pudingu, kaší i na musli. Málem bych zapomněla na tortily s arašídovým máslem. Je toho opravdu hodně. Arašídové máslo miluju a tak vám dolů přidám pěkně dlouhý seznam receptů s tímto máslem.

Mimo jeho úžasnou chuť je arašídové máslo také bohatým zdrojem bílkovin. Proto ho vyhledávají převážně sportovci, kteří se snaží nabrat svalovou hmotu. To samé platí pro vegany, kterým můžou bílkoviny chybět vzhledem k absenci masa a mléčných produktů.

 

Silný mixér je základ

Na jeho výrobu budete potřebovat silný mixér. Sama jsem si kupovala silnější mixér (Eta Vitalblend), protože jsem měla jen smoothie maker (v tomto nezkoušejte). Nejlepší jsou mixéry s pěchovátkem, kterým za chodu stíráte máslo ze stran. Celý proces je tak mnohem rychlejší. Dřív jsem v másle pořád měl hrudky, trvalo to asi 15 minut a skoro jsem na něj uvařila mixér. Teď? Je to otázka 2-3 minut a je krásně hladké.

 

Na výrobu 500g arašídového másla bude potřebovat:

  • 500g arašídů (pražených nebo loupaných)
  • 1-2 lžíce kokosového oleje (není nutné, ale dost to pomůže)

Pomůcky: silný mixér. Používám Eta Vitalblend 

 

Jaké arašídy použít?

Na výběr máte arašídy syrové, loupané. Pro výrobu másla z pražených arašídů ale tyto arašídy budete nejdříve muset upražit v troubě. Další možností je koupit solené arašídy. Pytlík 500g stojí okolo 40 korun (kupuji v Lidlu – pražené solené arašídy, obal s veverkou). Stačí je dát do síta a vyklepat z nich přebytečnou sůl. Pozor, určitě je nepromývejte vodou, jinak by se máslo zkazilo. Sice na nich něco málo soli zbyde, ale to vůbec nevadí. Sůl dodá arašídovému máslu výraznější chuť, která se k němu skvěle hodí:-P. S praženými arašídy je výroba másla otázkou 3 minut.

Přiznám se, že často volím druhou možnost. Nevím proč, ale pražené arašídy jsou většinou levnější a ty syrové je někdy i problém sehnat.

 

Pražení syrových arašídů:

Loupané arašídy nasypte na plech a rukou rozložte po celém plechu. Pečte na středním roštu 175 stupňů 5-10 minut. Až se arašídy rozvoní a lehce zhnědnou máte hotovo. Před mixováním nechte arašídy vychladnout.

 

Výroba arašídového másla:

První dejte do mixéru kokosový olej a na něj teprve nasypte arašídy. Mám vyzkoušené, že máslo se nejlépe vyrábí od 500 do 1kg arašídů. U menšího množství na arašídy nedosáhnu míchátkem a bez něj to jde hodně hodně pomalu.

Zapněte mixér na nejnižší stupeň. Kdo dostal k mixéru šťouchadlo jako já, začne arašídy mačkat směrem dolů anebo je lehce promíchávat. Věřte mi, že tento krok několikanásobně urychlí výrobu másla. Stejně tak ho urychluje i přidání kokosového oleje, nicméně kdo chce, může olej vynechat.

Mixujte, dokud arašídové máslo nebude pěkně krémové a bez kousků arašídů. Kdo chce máslo s kousky arašídů skončí o něco dříve.

Pomocí pěchovátka trvá výroba másla něco okolo 2 minut. U slabších mixérů nebo bez něj to bude o něco více. Když se mi povede přidat video, přidám sem, jak má správně udělané máslo vypadat a fotku másla jak vypadalo se starým mixérem. Je to neskutečný rozdíl.

Máslo nechávám bez cukru, kdo chce může rovnou osladit.

Hotové arašídové máslo přelijte do sklenice a uložte do lednice

 

Použití: Jako poleva, do krémů, náplní, koláčů, kaší, koktejlů, smoothie bowl , na lžičku pro doplnění energie a bílkovin…

 

Křupavé arašídové máslo

Stačí máslo nerozmixovat tolik a nechat v něm kousky arašídů.

 

Recepty z arašídového másla

Sladké tortilly – pšeničnou tortillu (neohřátou) potřete arašídovým máslem. Polovinu tortilly ozdobte kolečky banánu a přiklopte. Další možnost je tortillu namazat arašídovým máslem, na kraj vložit celý banán a srolovat. Tedy takové sladké burrito:-).

Banány s musli – Banán rozkrojte na půl a napíchněte na špejli. Potřete ho arašídovým máslem a obalte v čokoládovém nebo jiném musli

Horké arašídové mléko – Mléko přiveďte k varu, odstavte a vmíchejte 1-2 lžičky arašídového másla. Podle chuti doslaďte třtinovým cukrem.

Proteinové smoothie – 250ml mléka, 1 banán, 1-2 lžíce arašídového másla. Rozmixujte.

Arašídové máslo s kakaem – Přidejte do arašídového másla kakao a podle chuti i med a máte zdravou nutellu.

Arašídové tyčinky (recept)

Arašídové musli (recept)

 

 

Skladování: v lednici. Údajně se dá skladovat i při pokojové teplotě, ale já to raději neriskuji. 

Trvanlivost: min. 3 měsíce