SUROVINY
- 1 litr raw jablečného octa
- 350 gramů červených malin*
*Maliny použijte chemicky neošetřené. Používám maliny ze samosběru. Nejlepší je samozřejmě použít maliny z vlastní zahrádky:-).
PŘÍPRAVA
- Maliny můžete a nemusíte omýt. Já to většinou nedělám, přijde mi to zbytečné, ale jestli chcete, můžete.
- Maliny nasypte do suché čisté lahve a zalijte octem.
- Nechte 6 týdnů na chladném a tmavém místě. Občas protřepejte. Ocet už po pár dnech změní barvu z oranžové na krásnou sytou malinovou barvu. Už jen za tu barvičku to stojí:-).
- Nakonec ocet sceďte přes plátýnko nebo jemné síto.
- Malinový ocet přelijte do čisté, suché láhve a uzavřete.
Použití:
Do jídla:
Na ovocné i zeleninové saláty jako zálivka nebo ho přimíchejte do dresingu. Použijte kdekoliv, kde se používá jablečný ocet a hodíte se to nebo chcete docílit sladko-kyselé chuti.
Na vlasy:
Před mytím si vlasů si připravte misku/lahvičku a do ní dejte 2-3 lžíce jablečného octa a 100ml vody. Ocet se dá používat i neředěný, ale já ho raději ředím.
Vlasy umyjte šamponem, smyjte a poté přelijte malinovým octem. Nechte minutu působit (pokud máte čas). Nyní vlasy dobře propláchněte. Vlasy budou po malinovém budou krásně hladké a lesklé.
TIP:
Po použití a hlavně u suchých vlasů doporučuji vždy na závěr vmasírovat do vlasů malé množství kokosového nebo arganového oleje. Stačí množství o velikosti zrnka hrachu vmasírovat do vlhkých nebo suchých vlasů. Do mokrých to jde samozřejmě lépe. Soustřeďte se spíše na druhou polovinu vlasů a konečky. Když olej nanesete na vlasovou pokožku, nebudou mít vlasy takový objem.
Množství oleje si budete muset vychytat. Z začátku jsem ho používala více, ale vlasy pak byly mastné. Teď používám méně a vlasy mají stále objem, jak to má po umytí být:-).
Skladujte: na chladném a tmavém místě
Trvanlivost: 1 rok