Malinový ocet je úžasná věc, hned jsem si ho zamilovala a to nejen pro jeho nádhernou malinovou barvu:-). Najde využití v kuchyni i ve vaší koupelně. Já si vždycky vyrobím 2 lahvičky – jednu do kuchyně a druhou na vlasy do koupelny.

Malinový ocet v kuchyni

Oproti jablečnému octu je o něco sladší, má sytou malinovou barvu a není tak aromatický. Já patřím mezi ty, co nemají vůni octu rádi a proto je mi malinový ocet bližší. Použít ho můžete všude, kde vám bude chuťově ladit. Já ho nejčastěji používám do salátových dresinků a zálivek. Líbí se mi, že dodá jídlu zajímavou chuť a netradiční barvičku.

 

Malinový ocet na vlasy

Další možnost, jak malinový ocet použít je na vlasy. Už nějaký ten rok používám No poo šampony, tedy šampony bez chemie. Momentálně používám šampuky, které si vyrábím. Zvykla jsem si na to, že nepoužívám žádné kondicionéry ani nic podobného. Jediné, co mi chybělo byl ten pocit po použití kondicionéru. Když jsem si smyla umyté vlasy, byly takové slepené a hůře se rozčesávaly. Pak jsem zkusila oplach z jablečného octa, který doporučuje snad celý internet. Výsledek byl vynikající, jen mi vadila ta vůně. Nakonec jsem skončila u tohoto malinového octa. Vůně je mnohem příjemnější a určitě mu i maliny přidají něco navíc.

Po spláchnutí vlasů tímto octem poznáte rozdíl okamžitě. Stačí si sáhnout na vlasy předtím a po polití – jsou krásně měkké a prakticky rozčesané. I česání vlasů je mnohem snadnější. Kromě toho jsem četla, že má používání jablečného octa další výhody, tak se na ně podíváme:

 

Proč používat malinový ocet na vlasy?
Vlasy jsou po něm lesklé a silné.
Je to přírodní kondicionér – vlasy se budou lépe rozčesávat
Pomáhá proti lupům
Vyrovnává Ph vlasů a vlasové pokožky
Neobsahuje chemii – přírodní složení
Voní příjemně, ne jako samotný jablečný ocet

 

 

SUROVINY

  • 300 ml jablečného octa*
  • 100 gramů čerstvých červených malin
  • Skleněná lahvička
  • Cedník/plátýnko
Maliny použijte chemicky neošetřené. Já chodím na samosběr do Berry servisu anebo když mi nějaké maliny vyrostou, tak ze zahrádky.
*Použijte jablečný ocet – nejčastěji se prodává ve skle. Ten levný kvasný lihový ocet není pro vlasy dobrý.

Postup.

  1. Maliny očistěte (zbavte zelené části) a nasypte do čisté a suché láhve. Můžete je umýt, ale já to většinou nedělám, protože se bojím, že by voda mohla zkrátit trvanlivost octa.
  2. Zalijte jablečným octem a uzavřete
  3. Nechte stát 1-2 měsíce na tmavém místě a občas protřepejte (když si vzpomenete).
  4. Nakonec přeceďte ocet síto nebo plátýnko a přelijte do čisté lahve.

Poznámka: Pokud nemáte rádi vůni octa, poradím vám jeden trik. Nechte ocet přes noc bez víčka. Jen na něj položte papírovou utěrku a stáhněte ji gumičkou (nalítaly by tam mušky). Malinový ocet nemá tak výraznou vůni, ale takto zmizí i poslední zbytky pronikavé vůně jablečného octa. 

 

Použití

Do jídla: jako salátová zálivka nebo do dresingů, při vaření namísto klasického octa… 

 

Na vlasy

Před mytím si vlasů si připravte misku/lahvičku a do ní dejte 2-3 lžíce jablečného octa a 100ml vody. Ocet se dá používat i neředění, ale já ho raději ředím (je toho víc a je to šetrnější k vlasům).

Po umytí šampónem vlasy přelijte připraveno skleničkou vody s malinovým octem. Jestli máte chvilku, nechte 1 minutu působit. Ocet dobře smyjte vodou.

Ocet funguje jako kondicionér a vlasy po něm budou krásně lesklé.

 

TIP:

Po použití a hlavně u suchých vlasů doporučuji vždy na závěr vmasírovat do vlasů malé množství kokosového nebo arganového oleje. Stačí množství o velikosti zrnka hrachu vmasírovat do vlhkých nebo suchých vlasů. Do mokrých to jde samozřejmě lépe. Soustřeďte se spíše na druhou polovinu vlasů a konečky. Když olej nanesete na vlasovou pokožku, nebudou mít vlasy takový objem.

Množství oleje si budete muset vychytat. Z začátku jsem ho používala více, ale vlasy pak byly mastné. Teď používám méně a vlasy mají stále objem, jak to má po umytí být:-).

 

 

Skladování: na chladném a tmavém místě

Trvanlivost: 1 rok