Vyrobit kysané zelí nikdy nezapomenu, protože můj přítel ho zbožňuje a tak když dojde okamžitě prosí o nové. Já mám zelí také ráda, ale spíše ke kachně nebo pečenému masu a s knedlíkem. Jarda dokáže spořádat neuvěřitelně velké množství jen tak samotné. Syrové zelí mi zrovna moc nechutná, ale Jára ho miluje:-). Vždycky mě těší když někomu chutná co vyrobím a tak když vidím jakou má z každé nové várky zelí radost mám jí také. Zelí v chladu vydrží minimálně rok, takže můžete vyrobit kolik zelí potřebujete. Při výrobě domácího zelí získáte jako bonus i svaly na rukou. Uvidíte, jak vás budou bolet až jednu nebo více hlávek nakrouháte 🙂

SurovinY

  • 1kg bílé zelí
  • 20g soli
  • 5g celý kmín

Podle toho, kolik hlávka zelí váží vynásobte množství soli a kmínu

 

Příprava

  1. Hlávku zelí umyjte. Sundejte vrchní listy které nevypadají dobře. Špatné listy nikdy nepoužívejte. Spodní košťál nechte na zelí. Díky tomu bude držet pohromadě (nebo alespoň většina). Zelí nastrouhejte nahrubo. Hlávku si rozkrojím na čtvrtky a ty pak strouhám. Je to docela makačka a asi vám z toho budou dost bolet ruce. Vrstvy zelí se mohou začít oddělovat od sebe. Po nastrouhání seberte zbytky které se oddělily a pokuste se je taky nastrouhat (pozor ať se při strouhání jednotlivých plátků nestrouhnete. V míse promíchejte se solí. Aby zelí lépe pustilo šťávu můžete zelí promačkat rukama. Přikryjte utěrkou a nechte 2 hodiny odstát. Teď už by zelí mělo pustit šťávu a je tak připravené k plnění do sklenic. Pokud šťávy moc nepustilo promačkejte ho znovu. Někdy se stan ,že zelí moc šťávy nepustí tak to nechte tak jak to je. Rozhodně nepřidávejte vodu jinak se zelí zkazí.
  2. Zelí plňte do sklenic asi 3 cm pod okraj, ne více. Můžete ho lehce zmáčknout, ale ne moc (není pak místo na šťávu a při odebrání části zelí ze sklenice zůstane zelí nasuchu). Zavíčkujte klasickým šroubovacím víčkem, ale použít můžete i zatlačovací Omnia víčka. Přikryjte utěrkou a uložte na teplé místo. 
  3. Za několik dní se víčka zvednou a cca za 3-4 týdny začnou klesat. Nespadnout úplně pokaždé, tak se nelekejte, že se něco pokazilo, pokud víčka neklesnout (záleží na teplotě v místnosti). Až zelí uložíte do chladu a přestane kvasit klesnou určitě.
  4. Zelí uložte je na chladné a tmavé místo (sklep, spíž..) a nechte 2-3 týdny dokvasit. Při ukládání sklenic k dokvašení nedávejte sklenice na sebe. Po dokvašení uložte do spíže, sklepa, lednice nebo jiné libovolné místo. Já zelí dávám do stodoly, kde je docela zima, ale zase tam nesmí mrznout aby zelí nezmrzlo.
  5. Otevřené zelí skladujte v lednici

 

Skladování: v chladu (stodola, spíž…) nebo lednice

Trvanlivost– Takto připravené zelí vydrží asi 1 rok