Recept na pastu z chilli papriček vznikl tento rok v důsledku nadbytku chilli papriček. Na jaře jsme sázeli různé druhy, ale přišlo nám, že to stále neroste. Tak jsme zasadily další a pak ještě přikoupily sazeničky ve výprodeji. Sluníčko se nakonec objevilo a papriky začaly růst jako divé. Nakonec jsme měli každý týden košík chilli. Já sice ráda pálivé, ale tohle bylo i na mě moc😊. Rodina moji lásku k pálivému nesdílí a tak dary v podobě chilli odmítli. Něco jsme usušily, z části udělaly mleté chilli a kajenský pepř, nesměla chybět ani sweet chilli omáčka a sriracha. Stále to ale bylo málo a tak jsem udělala to nejjednodušší co šlo: chilli pastu. Jsou to jen rozmixované papričky olejem, octem, solí a případně i nějakým kořením. Chilli pasty mám hned několik druhů: sladkou, klasickou a vařenou. Něco jsem zavařila a část nechala v lednici.

 Chilli pasta je skvělou náhradou za mletý kajenský pepř nebo chilli. Okamžitě se rozpustí a tak víte na čem jste. Už se mi několikrát stalo, že jsem přidávala chilli s tím, že to nepálí. Chilli se ale rozleželo a jídlo bylo skoro nestravitelné. Stejně jako u chilli to ale chce dávkovat pomalu. Každá chilli paprička a každý druh chilli jinak pálí. Kajenské, habaňero…chilli pasta bude pokaždé ve výsledku jiná. Přidávejte jí tedy po troškách, přeci jen přidat můžete vždycky.

Kam tedy ale pastu použít? Do asijských jídel, omáček, dipů, pomazánek, pečených jídel i marinád.

SurovinY

  • 100g červených chilli papriček (já použila kajenské)
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 a 1/2 lžičky mořské soli
  • 1 lžičky octa
  • 1/4 lžičky mletého kmínu*
  • 1/4 lžičky mletého koriandru*
  • 500ml vroucí vody na namočení papriček

 *lze vynechat, i tak bude pasta dobrá.

 

Příprava

  1. Celé chilli papričky zalijte vroucí vodou, zakryjte a nechte 60 minut namáčet.
  2. Vodu slijte a papriky dejte na prkénko. Od teď začíná zóna: zákaz sahání do očí, nosu nebo kamkoliv byste si chtěli sahat. Asi si dovedete představit, že to není nic příjemného😊 Nejdříve se zbavte stopky a pak papričky rozkrojte na půl. Pro méně pikantní pastu semínka vyřízněte. Já jsem je tam nechala, aby byla pasta pěkně ostrá😊
  3. Papričky nakrájejte na kostičky a přesypte do mixéru. Přidejte olej, ocet, sůl a koření. Rozmixujte do hladké pasty (vodu nepřidávejte, nanejvýš trochu oleje ale nemělo by to být třeba). Pro velice jemnou pastu můžete paprikovou pastu přepasírovat.
  4. Pastu přelijte do čisté sklenice. Navrch nalijte lžíci olivového oleje. Pasta nebude tmavnou a prodlouží to její trvanlivost.

 

Použití: do omáček, dresingů, pomazánek, asijských jídel… Přidávejte postupně, dokud s chutí nebudete spokojeni. Dodá jídlu sladkokyselou pálivou chuť.

 

 

Pro delší trvanlivost:

Pastu nalijte do suchých vyvařených sklenic. Vložte do 85 stupňové vody a sterilujte 15 minut. Poté opatrně vytáhněte z vody a nechte na utěrce vychladnout

 

Skladování: v lednici

Trvanlivost: 2 týdny

 

Zavařená:

Skladování: v chladu na tmavém místě

Trvanlivost: 1 rok